Dikkat
 

Menopoz ve Menopozun Belirtileri

Paylaş
 

Menopoz nedir?

Menopozun Belirtileri

Menopoz (menapause, mena: ay ve pause: durma) kadında menstrüasyonun bitmesi anlamına gelmektedir. Menopozdan bahsedilebilmesi için bir yıl süre ile kadının menstrüasyon(adet kanaması) siklusunun görülmemesi gerekmektedir. Menopoz yaşı olarak ortalama 50 yaş kabul edilir. Ancak günümüzde bu durumun erken yaşlara indiği hatta 35 yaş altında dahi menopozun görüldüğü bilinmektedir. Tam tersi olarak da 60 yaşa kadar adet kanamalarının devam ettiğini de söyleyebilir. Menopoz yaşının ırk, sosyoekonomik düzey , gebelik sayısı, doğum kontrol hapları veya fiziksel değişimlerle bir ilgisi bulunmamaktadır. Menopozun başlamasında üzerindeki tek ortak görüş sigara içiminin erken folikül kaybına neden olduğu yönündedir. İlerleyen yaşla beraber başlayan overlerdeki foliküllerin azalmasıyla östrojen üretimide azalmaya başlar ve yumurta hücrelerinin tamamen tükenmesi sonucuyla da östrojen salgılanması durma seviyesine gelir. Sonuç olarak üreme döngüsü kaybolur ve kadın için yeni bir dönem başlar.

BELİRTİLER

Adet düzensizliği görünen en tipik belirtidir ve bu duruma eşlik eden bazı duygusal ve vazomotor denilen damar genişlemeleri ya da damar daralmalarıyla ifade edilen “sıcak basmaları” ve “gece terlemeleri” gibi değişiklikler ortaya çıkar. Adet düzensizlikleri kadında over(yumurtalık) fonksiyonlarının azalması sonucu kendini gösterir. Düzensizleşmeye başlayan fakat devam eden kanamaların olduğu döngülerde halen bir yumurtlamadan söz etmek mümkündür. Kısacası yumurtanın atım zamanı bozulmuş olsa dahi, kadın gecikmeli olarak da yumurtma atmaya bir süre daha devam eder. İlk zamanlarda(premenopoz döneminde) östrojen seviyesi kanda belli bir seviyeye yükselip alçalamadığı için endometriyum tabakasında yıkılma gerçekleşemez ve amenore(kanamanın olmaması) ortaya çıkar.

Menopoz dönemi görülen adet düzensizliği olası bir kanserin ortaya çıkarılmasında bir engel teşkil etmektedir. Bu farklılaşmalar menopoz belirtileri ile karıştırılabilir ve kadının yaşı menopoza uygunsa bunun doğal bir süreç olduğunu düşünerek uzmana gitmeyi erteleyebilir. Uterus(rahim) kanserlerinin görülme yaşı(40-50) göz önüne alındığında menopoz dönemindeki kadınların bu konuyu iki kez düşünmesinde yarar vardır. Adet düzeninde farklılaşma olduğunu düşünen bir kadın yaşı kaç olursa olsun mutlaka bir uzmana görünmelidir.

Kadınların menopoz belirtileri olarak yakındıkları sıcak basmaları genellikle baş, boyun ve kulakları kapsayan bölgelerde gerçekleşir. Buna benzer olarak da göğüs çevresi bölgelerinden başlayan ve vücuda yayılan şikayetlerde mevcuttur. Vücudun hormonal yoksunluğa alışması gereken menopoz dönemi şikayetleri kadınların yaklaşık % 80’ninde görülmektedir. Bu sıcak basmaları denilen durumlar kısa süreli olup günlük yaşantıyı çok fazla etkileyen olumsuz sonuçlar doğurmazlar. Gün boyunca sık aralıklarla ortaya çıkabilir ve aylarca devam edebilir.

Gece terlemelerinde artan sıcaklık hissiyle kıyafetlerin uyku ortasında ıslanması ve yeniden uykuya dalmada dengesizlikler görülebilir. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve baş ağrısı ise terleme ile beraber gelebilecek yakınmalardır.

Emosyonel değişikler denilen duygu karmaşaları çoğu menopoz dönemi kadınının yaşadığı rahatsızlıklardır. Menopoz belirtileri olarak aşırı sinirlilik, depresyon ve ruhsal dalgalanmalar çoğu zaman kadının çok kırılgan hal ya da kontrolu kaybettiren bir sinirlilik olarak ortaya çıkabilir. Kadının menopoza yüklediği anlam bu evrede önem arz eder. Üreme yoksunluğu kaybı şeklindeki düşünceler kadının premenopozal döneminin zor olacağı anlamına da gelebilmektedir.

 

Bu yazı 1137 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe