Dikkat
 

Grip Nedir? Grip Gerçeği

Paylaş
 

Grip Nedir? Grip Gerçeği

Grip A, B VE C alt tipleri bulunan influenza virüsünün neden olduğu ateşli bir hastalıktır. İnfluenza A virüsleri çok değişken olup en çok toplumda pandemilere yol açan ve grip aşısı içinde en çok kullanılan virüs tipidir. İnfluenza B virusleri A’ ya göre daha az değişkenlikte ve gerçek grip denilen alt grup olan influenza C virusleri ise klinik öneme sahip olmayan tiplerdir.

İnfluenza A grubu gripler: İnsan, domuz, at, kuş gibi canlılarda ciddi salgınlara neden olabilmektedir. Sebebi antijenik(vücut tarafından yabancı olarak algılanan) özelliğinin sürekli değişmesinden kaynaklı insan vücudunun bağışıklık sağlayamamasıdır. Bu grup virüsün üzerinde yer alan Nöraminidaz(N) ve Hemaglutinin(H) isimli yapılara göre alt gruplara ayrılarak oluşturdukları kombinasyonlara göre hastalık etkenini değiştirirler. 16 tane H ve 9 tane N glikoproretini H1N1, H2N2, H3N2, H5N1, H7N7 gibi birleşimler oluşturarak form değiştirebilmektedirler.

Hastalık bir damlacık enfeksiyonudur ve bulaşılık açısından çok yüksektir.

Grip Belirtileri nelerdir?

Grip etkinliğini vücutta göstermeden önce kırgınlık ve baş ağrısı şeklinde kendini belli edebilmektedir ve ne yazık ki bu aşamadan sonra önüne geçmek mümkün değildir. Virüs vücuda girdikten 5-7 gün sonra hastalık ortaya çıkar ve yüksek ateşe eşlik eden yaygın kas ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı, titreme ve mide bulantısı görülür. Şiddetli baş ağrıları sonrasında burun kanamaları dahi görülebilir. Halsizlik en önemli belirtiler arasında gösterilebilir. Hastalık süresince beslenme ve sıvı alımı dengesi çok önemli olup vitaminlerden zengin gıdalar tüketimine gidilerek direnç kazanmaya çalışılmalıdır. Bu aşama önemli olan virütik bir hastalığın bakteriyel başka bir hastalığa dönüşmesini engellemektir.

Grip nasıl geçer?

Ağır seyreden grip vakaları kulak enfeksiyonuna, küçük çocuklarda bronşiolite, astıma, zatüreye(pnömonilere) ve sinuzite dönüşebilmekte ve bu durumda antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. Grip olgularında etken virüs olduğundan antibiyotiklerin işe yaramamasının nedeni budur. Ancak grip bağışıklık sistemi daha zayıf kişilerde bakteriyel enfeksiyona dönüşmüş ise bu durumda antibiyotik kullanımı görülür.

2.-5. günlerden sonra grip etkisini hafifletmeye başlar. Hastalığın başladığı aşamadan itibaren soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler dışında ilaç tedavisi önerilmemektedir. Önemli olan bir diğer konu ise ağız ve burun açıklığının sağlanmasıdır. Tıkalı bir burun özellikle gece boyu boğazda enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Burun spreyleri ve ağız içi temizliği için gargaralar bu aşamada etkili olabilmektedir. Yüksek ateş ortalama 3 gün içinde düşer ve tekrarlamaz. Aksi durumlarda 5 günü aşan düşmeyen ateşlerde yeniden sağlık kontrolünden geçmekte fayda vardır. Bol sıvı almak yapılacak en akıllıca harekettir.

Grip aşısı ise grip hastalığına karşı hazırlanmış bir preparat olduğundan gribin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bir koruma sağlamamaktadır. Aşılar her yıl epidemiyolojik durumlara göre tekrar hazırlanır.

Griple Domuz Gribi arasında fark var mı?

Grip gösterdiği hastalık özelliği bakımından domuz gribi ile aynıdır. H1N1 formuna sahip alt tip influenza A virusu diğer formlara göre daha ağır seyir gösteren bir özelliktedir. Domuz gribinin öldürücü özelliği olduğu bilinen bir gerçek olsa da, kimlerde bu risk artıyorsa aynı riskler ınfluenza A nın farklı kombinasyonları için de geçerlidir. Dünyada her yıl yüzbinlerce kişi grip salgınlarından ölmektedir ve bu durum domuz gribinde de vardır. Tüm belirtiler aynıdır çünkü hastalık farklı bir boyutta değildir ve adı halen grip olarak anılmaktadır. Önemli olan kış aylarından önce bağışıklığı güçlendirecek önlemler almak ve hastalığa yakalanmamak için el hiyjenine ve genel hijyen kurallarına dikkat etmeye çalışmak. Riskli gruba giren gebeler, 65 yaş üstü hastalar, çocuklar, diyabetikler, KOAH’lılar, hipertansif gibi kişilerin sağlıklarına ekstra özen göstermeleri gerekmektedir.

 

 

Bu yazı 921 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe