Dikkat
 

Gebelik 10. hafta

Paylaş
 

Gebelik 10. hafta

Bu haftanın sonuna doğru anne adayının yeniden bir jinokolog muayene zamanı gelmiş olabilir. Bebekte ense kalınlığı, CRL’nin gestasyon haftası ile uyumluluğu, kalp atımları, kanama riskleri ve plasentanın konumu gibi faktörler uzman hekim tarafından abdominal ultrasound ile yeniden kontrol edilir. Beslenmenin daha da önem kazanacağı haftalar başlamıştır ve anne adayı için vitaminlerin ayrıca önemi vardır. B6, B12 ve C vitamininin önemi bu haftayla beraber bir kat daha artış yapar. Folik asidin ve demir süspansiyonunun kullanımına devam edilebilir. Meyve tüketilirken özellikle elma ve armut gibi olanlar yıkandıktan sonra kabuklarıyla tüketilmelidir. Mide ekşimeleri, bulantılar ve sık idrara çıkma durumları halen devam edebilir ve bu konuda endişelenicek bir durum yoktur. Aşırı durumlar karşında, uzman hekim bulantıya yönelik gebelikte bebeğe zararlı olmayan ilaçlar başlayabilir.

Demir ilaçları, kalsiyum içeren süt ve yoğurt gibi yiyeceklerle değil C vitamini ile kullanıldığında absorbsiyonu(hücre içine giriş) daha fazla olacaktır. Gebelikte bu konu daha da önemlidir. Kalsiyum demiri kendine bağlar ve azalan serbest demir daha az oranla emilir.

Bebeğin CRL ölçümü ortalama 2,5 cm kadar olup ağırlığı 2 gr civarındadır. Bu hafta bebeğin artık parmaklarının oluştuğu ve kollarını hareket ettirmeye başladığı haftadır. Esneme ve gerilme gibi hareketleri yapsa da anne adayı tarafından hissedilmeyen çok küçük titreşimlerdir. Bağırsakların karın içine olan hareketi bu hafta da devam etmektedir. Kalp büyümeye gelişmeye devam bir diğer organdır. 4 kalp odacığının gelişiminin hızı devam ederken aynı zamanda 4 kalp kağağı da gelişmeye başlar. Göz kapakları artık şekillenmeye başlamıştır ve kulak yapısı bir çıkıntı halinden çıkıp kulak kepçesini oluşturmuştur. Bebekteki tüm bu gelişmeler bu haftanın sonuna kadar beklenen büyüme ve gelişme özellikleridir. Fakat bu bilgiler tıbbi araştırmaların sonucu elde edilmiş olup ultrasound da gözle görülmemektedir. Kısacası doktorunuz size, bu hafta bebeğinizin parmak uçlarını göremedim ya da göz kapağı oluşumu tam olmamış gibi bir yorumda bulunmaz. Bu hafta bebeğin yavaş hareketleri, kalp atımları, kolların ve bacakların uzantıları ve CRL  gibi değerleri US ile öğrenebilirsiniz.

GEBELİK 10. HAFTA

Anne adayında artık hissedilen oranda belde kalınlaşma başlayabileceğinden daha rahat giysilere geçiş yapmalıdır. Bu durumun her anne adayında farklı olduğunu bilmek gerekir. Zayıf anne adaylarında hafif bir tümsek görüntüsü oluşabilir. Geçmeyen bulantılar ve uyku hali sinirliliğe sebep olabilir ve uzayan bu duygu durum bozuklukları kadını depresyon başlangına getirebilir. Henüz dışarıdan fark edilmeyen bir gebelik görüntüsü de anne adayında çevreye karşı hamile hissi uyandırmadığı şeklinde algılanabilir. Bu haftalar kadınların gebelik boyunca en sık psikolojik destek aldığı haftalardır.

Bebeğin baş popo mesafesi(CRL) 3,5 cm ye kadar ulaşabilir ve ağırlığı 4 grama kadar çıkabilir. Oluşan tüm organlar hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Oluşan göz kapakları kapalı bir şekilde 27. haftaya kadar gelişimini sürdürür. Bu haftanın sonunda dudak ve damak oluşumunu tamamlayabilir ve ağzını açma kapama gibi hareket ettirebilir. Bebeğin kafasında beynin hızlı gelişimine bağlı büyük alın göze çarpar. İlerleyen zamanlarda kafatası şekillenmesi değişeceğinden bu durum geçicidir. Bebek bu hafta anne adayı için en ilginç olayını gerçekleştirerek amnion sıvısını yutmaya başlar ve idrarını yapar. Oluşan organların artık işlev kazandıkları bir döneme girilmiştir.

Anne adayı günlük su tüketimini artırmalıdır. Çay ve kahve kesinlikle yasaktır gibi görüş yoktur fakat ne kadar az tüketilirse o kadar iyidir. Protein bu hafta ile beraber en çok ağırlık vermesi gereken besin kaynağı olmalıdır.

Bu yazı 952 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe