Dikkat
 

Gebelik 13. hafta

Paylaş
 

Gebelik 13. hafta

Bu hafta artık gebeliğin 4. ayı başlangıcı olan ikinci trimestar zamanıdır. Anne adayının mide yanmaları ve bulantıları ciddi derece azalabilir. Göğüslerin hassasiyeti aynı derecede devam edebilir ve karın bölgesinde yavaş yavaş kahverengi doğum çizgisi belli olmaya başlar. Doktorun önerileri dikkate alınarak folik asid kullanımına devam edilebilir ya da bırakılabilir. Artık göbek çevresi büyümeye başlamıştır ve anne adayına gebe olduğunu hissettirdiği için bebeğine yönelik olumlu duygular beslediği zamanlar gelmiştir. Büyüyen rahime bağlı olarak kasık ağrıları ortaya çıkabilir. Bunlar normal durumlardır endişelenmemek gerekir.

Bebeğin CRL ölçümü yaklaşık 7.5 cm ve kilosu 15-18 gr arasında değişmektedir. Ses telleri hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder ve diş etlerinin altında 20 adet dişi oluşmaya başlamıştır. Geçen haftalarda kıkırdak halinde olan kol ve bacak yapıları yavaş yavaş kemikleşme yolunda ilerlemektedir. Kollar ve bacaklar uzamaya, hareketlerini arttırmaya ve kas tonusu da hızla gelişmeye devam etmektedir. Birbirinden uzak olan gözlerin anatomik yapısı bu hafta birbirine yaklaşmaya başlamıştır ve daha çok insan görünümünü almıştır. 13. haftada umblikal korddan(kordondan) bebeğin karın boşluğuna ilerleyen bağırsaklar artık gelişimini karın bölgesinde aktive eder. Pankeras insülin üretimine başlar. Amnion sıvısını içmeye devam eden bebek idrarını yine bu sıvıya yapar ve tekrar içer. Bu işlemi de artık akciğerleri ile yapmaktadır.

Bu haftanın başına kadar ikili testin yapılma zamanı uzayabilir. Doktor istemleri genellikle 12. haftanın ortası olsa da 13. haftanın ilk günlerinde de test için geç kalınmış sayılmayabilir. Cinsiyet belirlemek son teknolojik ultrasoundlarda ve tecrübeli doktorlarda mümkün olsa da yanılma payının fazla olabileceği unutulmamalıdır.

GEBELİK 14. HAFTA

Anne adayı bu haftalardan sonra  büyüyen göbek çevresinin oluşturacağı çatlaklar için önlem almaya başlayabilir. Çatlakların oluşmaması için karın bölgesinin nemli kalması önemlidir. Bunun için kimyasal maddelerin en az olduğu ve doktorunda onaylayabileceği ürünler tercih edilerek göbek çevresine her gün uygulanabilir. Genellikle normal gebelik seyreden bir anne adayının bu haftanın sonuna doğru 2,5-3 kilo alması beklenir. Büyüyen göbek çevresi ile oluşan yeni anatomik pozisyona bağlı olarak bel ağrıları görülebilir. Bel destekleri ve ara dinlenmeler annenin yeniden enerjisinin toplanmasında yardımcı olur.

Gebelik hormonlarının en yüksek seviyelerde seyrettiği haftalardır ve ilerleyen zamanlarda giderek azalma içine girecektir ve böylece uyku hali ve mide ekşimeleri de en aza inerek kendini hissettirmeyecektir. Meme uçlarındaki koyulaşma devem edecek göbek bölgesinde dikine oluşan çizgi koyulaşıp hafif kalınlaşacaktır.

Bebeğin boyu ortalama 9 cm ve kilosu 30-45 gr. arasında değişmektedir. Beyinde çok sayıda sinir hücresi hızla artmaya devam eder ve bu dönem içinde annede ortaya çıkabilecek bir rubella virüsü ya da bir teratojenik durum bu sinir hücrelerine zarar verebilir ve zihinsel kapasitenin etkilenmesine neden olabilir. Bu haftanın sonlarına doğru daha önce gebelik yaşamış anne adayları bebeğin hareketlerini hissedebilir. Bebeğin hareketlerini bağırsak hareketlerinden ayırmak bu haftalarda pek mümkün olmayabilir. Baş kısmında saçlı deri gelişimini sürdürür ve birkaç saç teli oluşabilir. Ense artık uzamaya başladığından çene kısmı artık göğüs kafesine yapışık görünümünden kurtulur. Böylece başını hareket ettirmesi daha da kolaylaşmıştır ve bir yerde daha aktif hareket etmeye başlamıştır. Bu hafta bebek ikinci duyusunu yavaş yavaş edinmeye başlar uğultular duyar. Bunlar bazen anne sesi bazen de bağırsak hareketlerinin sesleridir.

Bu yazı 580 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe