Dikkat
 

Gebelik 11. hafta

Paylaş
 

Gebelik 11. hafta

Bu hafta artık anne adayının göbek altındaki tümsek çıkıntısı daha da belirginleşmiştir. Bir çok gebede bu haftadan itibaren mide ekşimeleri ve bulantıların biraz daha hafiflediği görülmüştür. Bunun yanı sıra bacaklarda ağrılar ve kramplar başlayabilir. Bel ağrıları da bu duruma eşlik edebilir. Düşük tehlikesinin yavaş yavaş azaldığı bir zamandır. Genellikle kromozomal anomalilerin % 90 kadarı ilk 10 hafta düşük ile sonuçlandığından, bebeğin sağlıklı olma ihtimalide artmıştır.,

Anne adayının kilo alımları artık kendini göstermeye başlamış olabilir. Bu zamana kadar alınan maksimum kilonun 1 kilo olması beklenir. Bu haftadan sonra alınacak kilolar göğüs, kalça ve göbek çevresinde daha fazla olacaktır. Ayak bileklerinde şişmeler özellikle ayakta çalışan anne adaylarında sorun yaratabilir. Gün içinde mutlaka anne adayı iş yerinde dahi olsa kendine dinlenme payı yaratmalıdır. Bu süre içinde ara öğün yaparken, ayaklarını da yukarı bir seviyeye getirerek dolaşımını rahatlatmalıdır.

Bebeğin CRL ölçümü yaklaşık 5.5 cm ye ulaşmış ve kilosu ortalama 7-8 gram civarına yükselmiştir. Bebek hızla fetal dönemde gelişmesine devam etmektedir. Gözün yapısı git gide daha hızlı gelişmekte ve iris tabakasını oluşturmaktadır. Henüz doktordan ultrasound ile elde edilen görüntüde bebeğin kız ya da erkek olduğunu öğrenmek mümkün değildir. Her ne kadar dış genital organlar çok hafif şekillenmişse de görüntüde yanılma payı çok yüksektir. Saç ve tırnak yapılarının temeli oluşurken bağırsakların kordon içine doğru hareketide hız kazanmıştır. Artık anne rahmi ile plasenta arasındaki dolaşım sistemi başlamıştır ve plasenta aktif olarak işlevini kazanmıştır. Sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi daha da gelişip kıkırdak yapılar güçlenmeye başlamıştır.

GEBELİK 12. HAFTA

İlk trimestrın son haftasına gelindiğinde bu haftadan sonra anne adayı gebeliğinde 4. Ayına girmiş olacaktır ve ikinci trimestır denilen, ikinci üç aylık periyod başlayacaktır. Bu hafta anne adayı için güzel yeniliklerin bir haftası olacaktır. Artık yavaş yavaş mesane üzerinde baskı azalacak ve sık idrara çıkma şikayetleri de doğru orantıda bundan etkilenecektir. Mide yanmaları ve bulantılarda fark edilir şekilde azalabilir. Kokular eskisi gibi rahatsızlık hissi uyandırmaz ve göbek altında çıkan tümsek hamilelik görüntüsü ile anne adayını gebeliğinin daha çok farkına vardırır. Duygulanımlar değişebilir ve anne adayı daha çok bebek adına düşüncelere yoğunlaşabilir.

Bu hafta aynı zamanda kromozomal anomalilerin saptanmasına yönelik testin yapıldığı haftadır. Bu hafta içinde ikili test uygulaması ile bebekte down sendromu olup olmadığı saptanabilir.

İkili Test: Bu test ile anne adayında alınan bir tüp kan ile serbest beta-Hcg ve PAPP-A incelemesi yapılır ve bu sonuçlar bebeğin ultrasound görüntüsündeki ense kalınlığı(NT) ile bir araya getirilerek değerlendirilir. PAPP-A( gebeliğe özgü plazma proten A) yalnızca gebelikte üretilen bir proteindir. Eğer bebek down sendromlu ise beta-Hcg değeri normalin iki katı ve PAPP-A değeride normol değerin % 40’ı kadardır. Bu testin güvenilirliği % 90 civarı olup yanılma payı çok azdır. Test kesin değerler değil yaklaşık sonuçlar vermektedir. Testin sonucunda elde edilen bir risk scalası bulunmaktadır ve sonuç 250 de 1 gibi bir değerin üzerinde çıkmışsa sonuç pozitif kabul edilmektedir. İkili test yaptırmış ve pozitif sonuç almış yaklaşık 23 gebenin sadece birince kromozomal anomalili bebek saptanmıştır. Testin sonucuna göre uzman hekim daha ileri tetkik isteyebilir.

Bebeğin boyu yaklaşık 6 cm ve 13-14 gram arasındadır. Bebeğin ağırlığının boyuna oranla daha hızlı ilerleyeceği zamanlar başlamıştır. Ellerinin gelişimi hız kazanıp tırnak yapısı oluşmaya başlamıştır. Karaciğer  ve pankreasın fonnsiyonel yapısı hız kazanmıştır ve insülin salgısı başlamıştır. Hızla gelişen beyin yapısından hormon salgı uyarıları aktive olmaya başlar. Henüz US ile doktorun cinsiyeti fark etmesi mümkün değildir. Bu hafta hala yanılma payı yüksektir. Çene hareketleri ve vücut hareketleri artmıştır. Duyuları gelişmeye başlamıştır. Dokunmak aktif olarak hissederk yaptığı bir hareket olarak değerlendirilir.

Bu yazı 800 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe