Dikkat
 

Düşük Çeşitleri

Paylaş
 

 DÜŞÜK ÇEŞİTLERİ

Bir çok kadın düşüğü gebeliğin birinci haftasında yaşar ve bu birinci hafta annenin  gebe olduğunu bilmediği bir zamana denk gelir. Önce gecikmiş bir adet kanamsı yaşayabilir ve ardından normalden daha yoğun olan bir kanama gerçekleşir. Ülkemizde  düşük yapan her 4 kadından 1’i düşüğü bu şekilde habersiz yaşamaktadır.

Spontan düşükler(kendiliğinden olan)  diğer adıyla miscarriage düşük: Herhangi bir neden olmadan kendiliğinden olan düşüklerdir. Sebep olan bazı nedenleri sayacak olursak;

 • Servikal yetmezlik(rahim ağzı yetmezliği)
 • .Erken dönemdeki düşüklerin en büyük nedeni embriyoya ait kromozomal defeklerdir. Doğal seleksiyon ile bu bebeklerin çok az bir kısmı yaşama tutunur, diğerleri çoğunlukla trizomi 21, trizomi 13(down sendromlular) gibi bazı anomalilerle doğar.
 • .Rahim yapısının anatomik olarak gebeliğe uygun olmayışı,
 • .Annede yüksek ateş, akut viral enfeksiyonlar, kronik nefrit(böbrek enfeksiyonu), kalp yetmezliği fetus üzerinde oksijenlenmenin az olmasına sebep olacağından düşüklere sebep olabilir.
 • .Rahime alınan şiddetli darbeler,
 • .Progesteron yetmezliği: Gebeliğin 10.-12. Haftalarına gelindiğinde plasenta artık hormon üretimini devralır ve bu dönemde yeterli hormon olmazsa yıkım gerçekleşebilir.
 • .Stress, anksiyete gibi psikolojik sorunlar hormonal degesizliklere neden olabileceğinden gebelik bu durumdan etkilenir ve düşüklere neden olabilir.

Spontan düşüklerin 4 tipi vardır.

   Durdurulabilir düşük(abortus imminens): Bu gibi olgularda rahimde kanama vardır. Kanaması olan gebelerin %50’sinde hafif geçen bu durum giderek azalır ve sonunda kaybolur. Anne adayı kanamanın bebeği etkilemesinden endişe duysa da çoğu zaman gebelik devam eder. Yatak istirahati önerilir ve bu süre içinde cinsel ilişki kesinlikle yasaklanır. Bu aşamada kullanılan kadın doğum uzmanının önerdiği bazı ilaçlar (proluton-depot) gibi kas içine kalçadan enjekte edilerek düşüğün önüne geçmeye çalışılır. Eğer kanama inatçı olur ve bu duruma ağrı rahim ağzında açılma eşlik ederse  durdurulamayan düşük gerçekleşmiş olur.

   Durdurulamayan düşük(abortus insipens): Orta derecede kanama, karnın alt bölgesinde kramp tarzında ağrı ve rahim ağzında genişleme ile karakterizedir. Tedavide anne adayı;

 • .Yatak istirahatine alınır.
 • .Kanaması takip edilir ve içinde fetal bir doku olup olmadığına bakılır.
 • .Beslenmesi ertelenir çünkü anestezi alması gereken bir durum oluşabilir.
 • .Rahim kasılmaları ilaçlar uygulanır.
 • .Kan değerlerine bakılır.

Eğer 24 saat içinde kendiğinden gerçekleşmezse küretaj ile rahim içi boşaltılarak antibiyotik tedavisine başlanılır.

   Tam düşük(kompleyt abortus): Fetus, membranlar(çevreleyen zar) ve plasenta(eşi) rahim içinden atılmış olup kanama ve ağrı durmuş ve rahim ağzı kapanmıştır.

   Tam olmayan düşük(inkompleyt düşük): Genellikle fetus rahim dışına atılmış olup plasentanın içerde kaldığı durumlardır. Kanamada azalma olmaz ve rahim ağzı açıklığı kapanmaz. Bu durumda enfeksiyonlara yatkınlık artabilir. Durdurulamayn düşükte olduğu gibi aynı tedavi uygulanır.

   Kaçırılmış düşük( missed abortus): Genellikle durdurulabilir düşüklerin ardından görülür. Kanama dursa da fetus ölmüş fakat rahim içinde kalmıştır. Gebelik belirtileri yavaş yavaş gerilemeye başlar ve birkaç hafta sonra da koyu renkli vajinal akıntı başlar. Düşük; 18. Haftada kendiliğinden gerçekleşebilir. Aksi takdirde küretaj yöntemiyle rahim içi temizlenir.

   Serviks(rahim) yetmezliğine bağlı düşükler: Serviks yetmezliği serviksin erken açıklığının görülmesine işaret eder. Serviks yetmezliğinde gebeliğin dördüncü ve beşinci aylarında spanton düşük ile sonlanır. İkinci, üç aylık periyottaki bebek kayıplarının en önemli kısmı bu sebeple ortaya çıkar. Serviksin anatomik olarak defekti ve daha önce olmuş bir travmatik doğum bu duruma neden olabilir.

   Alışılmış düşükler(habitual abortus): Kadının 3 veya daha fazla düşük yapması durumunda bu terim kullanılır. Alışılmış düşüklerde genellikle birden çok faktör bulunur. Kronik hastalık, enfeksiyon, servikal yetmezlik ve hormonal dengesizlikler gibi nedenlerin birkaçı bir arada bulunabilir. Düşük nedeni ortaya çıkarıldıktan sonra bir sonraki gebelik doğum ile sonuçlanabilir.

Bu yazı 1181 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe