Dikkat
 

Çocuğunuzla Oyun Oynayın

Paylaş
 

ÇOCUKLA OYUN OYNAMANIN YARARLARI

Her ebeveyn çocuğunun başarılı, dengeli tutumlar sergileyen, toplumla barışık ve çatışmadan uzak davranışlar edinmesi yönünde hemfikirdir. Çocuk yetişme tarzı ebeveynler arasında farklı şekillerde uygulanıyor olsa da temelinde özgün bir birey yetiştirme arzusu hep vardır. Kendi çocuğunun ileride sorumluluklarını bilen, okul hayatında başarılı ve yetenekleri keşfedilmiş, becerilerini kullanmada  üstün karakterli bir örnek teşkil eden birey olması her ebeveynin çocuk için beklediği bir tablodur. Çocuğun kendiliğinden böyle bir konuma ulaşmasının beklenmemesi yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple iletişim becerilerini kazanan bir çocuk ile başlatılan aile içi oyun hayatı, çocuğun oyun içinde kendini bulmasını, özgüvenini pekiştirmesini, düşünmeye yönelmesini sağlar. Ebeveynler çocukla olan oyunlarında fark edeceklerdir ki; çocuk oyun sırasında sizin ve kendinizin dışardan bir bakış açısıyla olan görüntüsünü sergilemektedir. Siz oyun içinde, eksik yönlerinizi ve geliştirmeniz gereken yönlerinizi çocuğunuzun gözünden göreceksiniz ve bu size her açıdan bir avantaj sağlayacaktır.

Ebeyevlerin tavırlarını kontrol altında tutmaya çalışmaları aynı zamanda çocuk üzerinde kurulmaya çalışılan bir otorite olarak geri dönebilmektedir. Ebeynler gerçeği göz ardı ederek olumlamalı cümlelerle geri dönüşler yapamadıkları zaman çocuğun sıkıntılı ruhsal durumu oyun içinde hemen fark edilebilir bir düzeye gelir. Çocukla oyun oynamanın yararları bu sebeple sayısız olumlu fikirler sunar.

Çocuğa ayrılan bir zaman dilimi cocuğun kendisini önemli hissetmesine neden olur ki bu durumda kendini daha rahat oyun içinde anlatmasını sağlar. Oyun dışı zamanda sizden isteyemediği ya da çekindiği bir konuyu oyun içinde rahatlıkla dile getirebilir, çekingen tavırlar sergilemez ve ifade özgürlüğünün farkına vardığı için ayrıca mutlu olur. Oyun içinde çocuk sözlerinin sebebini aramaz ve içinden öyle geldiği için daha doğrusu siz oyun içinde onun gözünde hangi pozisyonda iseniz bir sınırınız olduğu için gerçekleri söylemekten çekinmez.

Çocuğunuzla oyun oynarken çocuğunuzun tüm kırılgan noktalarını, başarılarını, başarısızlıklarını eğer gerektiği kadar dikkat ederseniz görebilirsiniz ve kısacası çocuğunuzu tanımak istiyorsanız çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun isteyen bir çocuğu geri çevirmeyin çünkü bu sizin için kaçırılmış duygusal bir etkileşim zamanı olacaktır.

Oyunlar çocukları mutlu etmek içindir ve mümkün olduğunca gülmeye çalışın. Pozitif enerjisi yüksek bir çocuk yaratmak adına mizaha başvurmak, bir ebeveynin yapabileceği en iyi aile içi etkileşim aracıdır. Oyunlarda yaptıklarının bi cezasının olmadığını bilen çocuk oyunun her aşamasından keyif alabilir. Mutludur ve bu mutluğunun kaynağı, gülen ebeveynler ve özgür davranışlardır. Oyunda iki arabayı birbirine çarpıştırdıktan sonra kahkalar atabilen bir çocuk çıkar ortaya. Çarpışan arabalardan dolayı verilen bir ceza ve öfkeli anne-baba yoktur. Oyun demek çocuk için birliktelik ve mutluluk demektir ve çoğu zamanda ne oynadığınızın bir önemi yoktur. Çocuk; kahraman, prenses, peri, itfaiyeci ya da doktor gibi hayal ettiği, kurguladığı ne varsa, bunların rolüne girerken değerli olduğunu hissederek özsaygısını edinmeye başlar. Erişkin hayatı için ebeveynlerin çocuklarına vereceği en güzel hediye çocuğunu özsaygı sahibi yapmaktır. Kendine güvenen, sağlıklı düşünebilen ve kendiyle barışık bir birey yetiştirmek adına çocukla oyun oynamanın yararları saymakla bitmez. Unutmamak gerekir ki anne baba ve çocuk birbirinden ayrılmaz bir bütündür ve bütünlüğü korumak adına çocukla oynanan oyunlar bu bütünlüğü pekiştirmedeki en eğlenceli yoldur.

Bu yazı 633 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe