Dikkat
 

Apandisit (Karın ağrısına dikkat)

Paylaş
 

Apandisit nedir? 

Apandisit, acil cerrahi kiniklerde sıklıkla rastlanan ve karın ağrısı şikayetlerinin baş nedeni olan, tıptaki ismiyle appendiks vermiformis(vermiform:solucanımsı) adlı çıkıntılı organın iltihaplanması olarak adlandırılır. Akut apandisit olgularının görülme yaşı ortalama 20-40 arasıdır. Uzunluk olarak 8-12 cm civarında olup solucan şekilimsi serbest ucu kapalı bir kör bağırsak uzantısıdır. İşlevselliği ispatlanmış olmamakla beraber, vücudumuzdaki her yapının bir görevini olduğu  düşünüldüğünde, appendiks çıkıntısı henüz adı konulmamış bir lenfoid doku olarak sırrını korumaktadır. Bazı görüşler appendiksin arındırıcı işlevi olduğu yönündedir.

Apandisit(appendiks) ne tarafta diye düşünüldüğünde vücudumuzun ön tarafında sağ alt kadranda yerleşimlidir.

Apandisit yeri ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleşim noktalarının bulunduğu bir bölgededir. Yerleşim yeri olarak hissettirdiği ağrı şekli klinik olarak çok tipiktir. Hastanın eliyle sağ alt kadranını tutarak bastırması bile bir apandisit şüphesi olarak değerlendirilebilir.

Apandisit ağrısı en yaygın olarak karın ağrısı olarak kendini göstermektedir. İlk başlangıç ağrısı karında belirgin bir noktada olmayan çevresel gezebilen bir şekilde hissedilir ve künt niteliktedir. Bazı durumlarda ise sancı şelkinde kendini gösterebilir. 4-6 saat bu şekilde devam eden bir apandisit ağrısı, bu sürenin sonunda yer değiştirerek sağ alt kadrana iner ve bölgeselleşir. Bulantı ve kusma hastaların yaklaşık %70’inde görülebilir. Hastada kusmaya oranla bulantıya daha sık rastlanır.

Apandisit belirtileri içinde yüksek ateş her zaman perfore(patlamış) bir appendiksin olduğunu ifade etmeyebilir. Appendiksin iltihabi durumu vücutta savunma hücrelerini harekete geçirerek ateş yükselmesine neden olabilmektedir. Ateş yüksekliği 37,5°C  ile 38°C  arasında değişir. Hastanın yapılan kan testlerinde hafif dereceli lökositoz bulguları vardır(10.000-18.000). Hastada Mc burney noktası olarak bilinen leğen kemiği ve göbek deliği arasındaki kasığa yakın(1/3 dış kısıma yakın) konuşlanan noktada duyarlılık oluşur.

Mc burney noktası

Apandisit patlaması olarak da bilinen appendiksin inflamasyonlu dokusunun perforesyonu(yırtılması) cerrahi müdahelenin yapılmadığı durumlarda ölümle sonuçlanabilen ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Karın içine yayılan enflamasyon kana karışarak hastada septik şok tablosunu oluşturabilmektedir. Kana karışan bakterilerin tüm vücut organlarını kan yoluyla gezdiği düşünüldüğünde apandisit patlaması korkutucu bir senaryo oluşturmaktadır. Appendiksin inflamasyon nedeniyle patlaması peritonite(karın iç duvarı iltihabına) neden olabilir.

Patlamış appendiks yapısı

Apandisitin patlamasına neden olacak durumlar içinde obtrüksiyona(appendiks kanal tıkanıklığı) bağlı olanlar en başta gelir. Bunlar; taşlaşmış mikro dışkı olan fekalitler, meyve çekirdekleri(özellikle çilek), kanal yapısının büyümesine bağlı daralmalar ve bağırsak parazitleridir. Bu sebepler appendiks kanalında tıkanıklığa yol açarak, kanal içi basıncın artmasına ve dokunun dış yüzeyinin nekrozuna(ölüleşen yapı) neden olurlar. Zamanla basıncın artması appendiksin geriliminin artmasına neden olarak perforasyona yol açar. Apandisit patlarsa görülebilecek tablonun seyri bu şekildedir. Appendiksin patlaması sonrası hastada görülen gergin ve yüksek şiddetli ağrı gerilemeye başlar fakat akabinde hızla gelişen yaygın bir karın ağrısı şeklinde devam eder.

Apandisit tedavisi

Gelişen tablo ne şekilde olursa olsun akut apandisit ya da perfore apandisit tedavisinde altın kural cerrahi müdaheledir. Çok nadir hafif seyreden ve apandisit tanısı kesinleşmemiş durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda dahi hasta bir süre gözlem altında kaldıktan sonra kontrol için tekrar çağırılır. Kontrol zamanları 6 haftaya kadar çıkabilmektedir. Tedavi hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir ve bu sebeple tetkikleri yapılırken hasta bekletilmeden acil olarak değerlendirilir. Ayakta direk batın garfisi(ADBG) ve kan tetkiklerinin ardından hasta ameliyata hazırlanır. Bu aşamada hasta ağızdan hiç bir sıvı ve katı yiyecek almamalıdır. Ameliyat sırasında yiyeceklerin akciğere kaçmasının en aza indirgenebilmesi için bu şarttır.

Ameliyat iki farklı yöntem ve iki farklı anestezi tekniği altında gerçekleştirilmektedir. Apandisit ameliyatı (appendektomi) laparaskobik ve açık ameliyat olarak yapılabilir. Anestezi tekniği olarak da genel(tamamen uyutulma) anestezi ya da spinal(omurilik anestezisi) anestezi teknikleri kullanılır. Hastanın çoğu zaman ne şekilde ameliyat edileceğine doktor karar verir ve yönlendirme bu şekilde olur. Açık ameliyat hasta uyutulduktan sonra sağ alt kadranda 2-3 cm’lik bir kesi açılarak başlar ve kas dokularını da geçtikten sonra appendikse ulaşılarak bu enflamatuarlı yapının dışarı çıkımı sağlanır. Eğer dokuda bir perforasyon gerçekleşmiş ise karın içi bölgede steril yıkama işlemi uygulandıktan sonra bölgenin drenajı sağlanmaktadır. İşlem sonrası dren takılarak bölge kapatılır.

Laparoskopik apendektomilerde uygulama sistemi aynı özellikte olup tek fark işlemin açık kesi ile yapılarak değil de, hastanın karın bölgesinden delikler açılmasıyla bunların bir tanesinden görüntüleme aleti, diğerinden de kesici ve sondaj borularının girilerek yapılmasıdır. İyileşme ortalama bir haftada gerçekleşir ve bu zaman içinde sık pansuman yapılması enfeksiyon kapmamak adına çok önemlidir. Ameliyatın ortalama süresi 30 dk olsada anesteziye başlama ve bittikten sonraki bölgenin dikilerek kapatılması ve hastanın uyandırılması bazı durumlarda 1,5 saatte kadar çıkabilmektedir.

 

 

Bu yazı 1561 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe