Dikkat
 

Adet Düzensizliği

Paylaş
 

Adet Düzensizliği

Adet(menstruasyon); kadınlarda her ay rahim iç duvarı endometriyumun gebelik için hazırlanması ve gebeliğin oluşmadığı durumlarda ise kendi kendine yıkılmasıyla oluşan kanamalardır. Adet düzensizliği ise çoğu zaman endometriyum tabakası yıkımının, hormonlarla eş zamanlı gerçekleşememesi sonucu ortya çıkan lekelenme tarzı ara kanamalar olabileceği gibi, önemli hastalıklarında habercisi olabilirler. Bu hastalıkların başında serviks kanserleri ve uterus kanserleri(rahim kanserleri) gelmektedir. Ayrıca fark edilmeyen bir gebeliğin varlığında da gebe olan kadın bu durumu adet düzensizliği ile karıştırmış olabilir. Normal döngünün 28 günde bir olması beklenirken bu süre 35-40 günün üzerinde bir seyir edinmişse burada ki adet düzensizliği endometriyum tabakasının kalınlaşmasına ve daha ağrılı bir rahim içi kanamasına neden olabilir. Bu sebeple adet düzensizliği konusunda bilinmesi gereken önemli hususların başında, kanamanın sıklığı, miktarı ve süresindeki değişiklerin önemi büyüktür. Tedavi planlaması yapılırken bu kriterler esas alınarak ve kan testleriyle doğrulanarak planlama sağlanır. Eğer kadın menopoz dönemi içinde ise bu adet düzensizlikleri beklenen bir durum olarak karşılanır ve tedavi menopoz tedavisine uygun olarak yürütülür.

Adet düzensizliği nasıl geçer sorusu bir çok kadının merak ettiği bir konudur. Adet düzensizlikleri kendiliğinden bir sonraki periyotta düzene girebileceği gibi, 2. ve sonraki sikluslarda da devam edebilir. Bu gibi durumlarda kanamanın düzene girmesi açısından progesteron hormonu içeren 21 günlük haplar önerilebilir. Doğum kontrol hapları olarak da bilinen mini haplar adet düzensizliklerinde işe yarayan tedavi yöntemidir. Eğer hasta acil olarak yüksek miktarda bir kanama ile başvurulmuşsa oral olarak yüksek doz östrojen hormon takviyesi ile kanama kontrol altına alınmaya çalışılır.

Adet düzensinliği zararları ara kanamalarda veya lekenmenin başladığı ilk aylarda önemli bir husus olmayabilir. Amenorenin(kanamanın hiç olmaması) varlığı, oligomonera(siklusun 35 günden uzun sürelerle oluşması) , polimonera(siklusun 22 günden az olması) ve menoraji(kanamanın miktarca fazla olması) gibi durumlarda adet düzensizliği zararları artık konuşulacak bir konu haline gelebilir. Altta yatan bir patalojik hastalığın olmaması durumunda küretaj(kazıma, kürete etme) ile tam yıkılamamış ya da dokuca iyileşmeyi tam oluşturamamış endometriyum tabakası temizlenir. Bu işlem kadında korku ve güzensizlik gibi duyguları da beraberinde getirebilir. Küretaj işlemi ile sadece iç tabaka kazınır ve yerine sağlıklı bir endometriyum tabakasının oluşması sağlanır. Adet düzensizliğinin zararları kadında ovulasyonun(yumurtlamanın)  olup olmamasına göre değişebilir.

Normal siklusta her ay kendini gebeliğe hazırlayan korpus luteum tabakası adı verilen yapının daha uzun sürede dejenere olmasıyla bu dengesizlikler görülebilir. Korpus luteum gebeliğin ilk haftalarında fetusun büyümesi için gerekli olan hormonları salgılayacak yapıyı oluşturacaktır. Gebeliğin olmadığı durumlarda ise korpus luteum işlevini kaybeder ve adet kanaması başlar. Eğer bu yapının dejenerasyonunda oluşan bir uzama gerçekleşmiş ise kistik bir yapının oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da adet düzensiliği zararları konusu yeniden gündeme gelir.

Adet düzensizliği tedavisi için uzmanın üzerinde durduğu bir çok parametre birlikte değerlendirilir. Erken menopoz döneminde de bu kanamaların görülebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple kadının yaşı kaç olursa olsun menopoz için beklenen hormon testleri ve ultrasound(US) bilgileri bu konuda hekime yön verir. US çoğu zaman kadına transvajınal yoldan uygulanır ve en sağlıklı sonucu verir. Fakat bakire kadınlarda US karından(abdomenden) yapılırarak sonuç elde edilir. Menopoz varlığından söz edilmiyorsa ve kadında farkında olmadığı bir gebeliği mevcutsa gebelik testi istenebilir ve negatif sonuç çıkması durumda farklı bir gidişat izlenir. Kanser ve kistik yapıların varlığından bahsedilmiyorsa sadece adet düzensizliğine yönelik tedavi girişimi uygulanır. 21 günlük verilen bu haplar ile, son hapın içinden sonraki ortalama 3. veya 4. günde kanama gerçekleşir. Kanamanın ilk günü başlamak için en uygun zamandır. Çevresel faktörlerin hormonlar üzerinde ki etkisini de küçümsememek gerekir. Bu sebeple adet düzensizliği tedavisi planlamada ne kadar uygun olursa olsun, eğer bir depresyon ya da psikotik bir hastalığın varlığı söz konusu ise adet düzensizlikleri tekrar edebilir. Bu çevresel faktörleriniçinde aşırı sıcak veya aşırı soğuk iklimin varlığını da eklemek mümkündür.

Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

Ovulasyonun(yumurtlamanın) gerçekleştiği bir adet siklusunda gebe kalmak yüksek ihtimaldir. Burada bazı durumlara değinmekte fayda var. Ovulasyon ortalama siklusun 14. gününde gerçekleşir ve yumurtalıklardan atılır. Aksi söz konusu olduğu durumlarda yumurtanın ne zaman atılacağını kestiremiyorsanız, spermin ve yumurtanın birleşme zamanını bulabilmek zorlaşacaktır. Bu durum kadında gebe kalamayacağı endişesini de beraberinde getirir.  Ayrıca düzensiz adet periyotlarına sahip olduğunu bilen partnerler ise sık cinsel ilişki ile bu durumun önüne geçebileceklerini düşünebilirler. Fakat sağlıklı bir spermium oluşumu için sık cinsel ilişki değil aralıklı ilişki önerilmektedir. Bu durum yine gebe kalınma açısından yumurta ile spermin birleşememesine neden olabilir. Burada gebe kalınamamasını gösteren tek neden yumurtlama zamanının bilinememesinden kaynaklı oosit ile spermin birleşememesidir. Hiçbir patalojik sorunun olmadığı durumlarda gebe kalmak mümkün olacağından, korunma yöntemlerine devam edilmesinde fayda vardır.

 

Bu yazı 1003 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün baskı duygusu uyandıran konular gündeme gelebilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Anneniz ile ilgilenmeniz gerekiyor. Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu arada bütçenizi dikkatli yapın ve harcamalarınıza özen gösterin. Aslında girişimlerinizde başarılı olabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çok çalışmanız gerekebilir ve aldığınız sorumlulukları yerine getirebilmek için yorucu bir tempoda çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla yormasanız iyi olacak. Sağlığınıza özen gösterin.
 
İKİZLER BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. İletişim sorunları yaşamanız mümkün. Fakat organizasyonlarda çıkan karışıklıkları büyütmezseniz, çözmeniz kolay olacak. Akıl yürütmek yerine dostlarınıza danışırsanız, sorunları çözmeniz daha kolay olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler sizi harekete geçirecek ve moraliniz yükselecek. Ayrıca daha dikkatli ve kararlı davranacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
 
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Uzaklarda bulunan dostlarınızla haberleşecek ve onların ziyaretine gitmeyi düşüneceksiniz Geleceğe yönelik seyahat programları yapabilirsiniz. Saygın çevrelerle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için hareketli bir gün. Bu arada karamsar duygulara kendinizi kaptırmayın ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat şimdilik sabırlı olmanız gerekiyor. Aslında şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.
Sitede yayınlanan yazılar yazarların kişisel görüşleridir. Resimler internetten alınmıştır. Videolar embed kodu ile yayımlanmıştır. Sunucumuz herhangi bir video içeriği barındırmamaktadır. Hak sahibi iseniz kaldırılmasını talep ettiğiniz resim ve video, iletişime geçtiğiniz takdirde en geç 3 (üç) gün içinde kaldırılır.
Bumerang - Yazarkafe